V2AF118X500Y3DDP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V2AF118X500Y3DDP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 25.5V 20A 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Voltage - Rated DC :
18V
Published :
Min Breakdown Voltage :
25.5V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Varistor Voltage :
25.5V
Max Surge Current :
20A
Tolerance :
100%
Peak Pulse Current :
20A
Number of Pins :
4
Maximum AC Volts :
13V
Width :
1.25mm
Current Rating :
500mA
Max Voltage Rating (DC) :
18V
Case Code (Metric) :
Number of Circuits :
1
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
18V
Breakdown Voltage :
22.95V
Series :
TransGuard®
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
50V
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Capacitance :
75pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Voltage - Rated AC :
13V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Max Voltage Rating (AC) :
13V
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Capacitance @ Frequency :
75pF @ 1MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Breakdown Voltage :
28.05V