V28A8T200BS2
Mfr.Part #
V28A8T200BS2
Description
DC DC CONVERTER 8V 200W
Height :
12.7mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Bulk
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.50 H 116.8mmx55.9mmx12.7mm
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Output Current :
25A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Gold
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
28V
Width :
55.88mm
Voltage - Input (Max) :
36V
Efficiency :
80.9%
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
3kV
Power (Watts) :
200W
Voltage - Output 1 :
8V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Pin Count :
9
Max Power Dissipation :
200W
Output Voltage :
8V
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
9
Series :
Maxi (200W)
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Qualification Status :
Not Qualified
Trim/Adjustable Output :
yes
Datasheets
V28A8T200BS2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD