V28A5M175BS2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V28A5M175BS2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 175W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Feature :
OVP, UVLO
Trim/Adjustable Output :
yes
Package / Case :
Full Brick
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Position :
Dual
Type :
Isolated Module
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.50 H 116.8mmx55.9mmx12.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Min) :
9V
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
175W
Voltage - Input (Max) :
36V
Series :
Maxi (175W)
Number of Terminations :
9
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mounting Type :
Through Hole
Input Voltage-Nom :
28V
Mount :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
55.88mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Output Current :
35A
Efficiency :
76.8%
JESD-609 Code :
e4
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Power (Watts) :
175W
Height :
12.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Gold
Number of Outputs :
1
Pin Count :
9
Voltage - Output 1 :
5V
Terminal Form :
PIN/PEG
Pbfree Code :
No
Datasheets
V28A5M175BS2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD