V28A48C200BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V28A48C200BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 48V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Series :
Maxi (200W)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
200W
Efficiency :
82.6%
Package / Case :
Full Brick
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
OVP, UVLO
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Terminations :
9
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.50 H 116.8mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Min) :
9V
Number of Outputs :
1
Mount :
Through Hole
Pin Count :
9
Type :
Isolated Module
Height :
12.7mm
Max Output Current :
4.17A
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Finish :
Gold
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Voltage - Output 1 :
48V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Width :
55.88mm
Output Voltage :
48V
Input Voltage-Nom :
28V
Terminal Position :
Dual
Trim/Adjustable Output :
yes
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Voltage - Input (Max) :
36V
Max Power Dissipation :
200W
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
not_compliant
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Datasheets
V28A48C200BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD