V28A12T200BS2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V28A12T200BS2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
28V
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Full Brick
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Efficiency :
83%
Width :
55.88mm
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
Gold
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
16.67A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
9
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Pin Count :
9
Power (Watts) :
200W
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Voltage - Input (Max) :
36V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Feature :
OVP, UVLO
Terminal Form :
PIN/PEG
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Power Dissipation :
200W
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
12V
Trim/Adjustable Output :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.50 H 116.8mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Input (Min) :
9V
Series :
Maxi (200W)
Height :
12.7mm
Voltage - Output 1 :
12V
Pbfree Code :
No
Voltage - Isolation :
3kV