V27ZT1PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V27ZT1PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 27V 250A DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Maximum AC Volts :
17V
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
VARISTOR
Series :
ZT
Packing Method :
TR
Terminal Placement :
Radial
Varistor Voltage :
27V
Varistor Voltage (Max) :
29.7V
Number of Circuits :
1
Max Surge Current :
250A
Max Voltage Rating (DC) :
22V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Varistor Voltage (Typ) :
27V
Energy :
1.0J
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Capacitance @ Frequency :
1875pF @ 1MHz
Varistor Voltage (Min) :
24.3V
Max Voltage Rating (AC) :
17V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Disc 7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
V27ZT1PX2855
Introducing Littelfuse V27ZT1PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 7mm, V27ZT1PX2855 pinout, V27ZT1PX2855 datasheet PDF, V27ZT1PX2855 amp .Beyond Littelfuse V27ZT1PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.