V275LA20AP
Mfr.Part #
V275LA20AP
Package / Case
Disc 14mm
Description
VARISTOR 430V 4.5KA DISC 14MM
Through Hole
Max Output Current :
4.5kA
Varistor Voltage (Max) :
473V
Max Voltage Rating (AC) :
275V
Termination :
Radial
Voltage - Rated AC :
275V
Lead Free :
Lead Free
Wire
Depth :
5.6mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage :
387V
Lead Pitch :
8.5mm
Published :
Clamping Voltage :
710V
Lead Length :
25.4mm
Current Rating :
4.5kA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
369V
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
Unknown
Varistor Voltage (Typ) :
430V
Capacitance @ Frequency :
450pF @ 1MHz
Number of Circuits :
1
Capacitance :
450pF
Mount :
Radial, Through Hole
Diameter :
14mm
Height :
20mm
Thickness :
5.6mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Series :
LA
Tolerance :
10%
Package / Case :
Disc 14mm
Energy :
75J
1 (Unlimited)
Ambient Temperature Range High :
85°C
Clamping Current :
50A
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
369V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
V275LA20AP
Introducing Littelfuse V275LA20AP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 14mm, V275LA20AP pinout, V275LA20AP datasheet PDF, V275LA20AP amp .Beyond Littelfuse V275LA20AP ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.