V270ZS05P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V270ZS05P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 270V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Varistor Voltage (Min) :
243V
Energy :
7.5J
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
175V
Packing Method :
TR
HTS Code :
Max Voltage Rating (DC) :
225V
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Circuits :
1
Mount :
Radial, Through Hole
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Disc 5mm
Max Surge Current :
400A
Varistor Voltage (Typ) :
270V
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.2W
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Current :
5A
Capacitance :
70pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage :
270V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
225V
Varistor Voltage (Max) :
297V
Capacitance @ Frequency :
75pF @ 1MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Depth :
5.6mm
Clamping Voltage :
455V
Lead/Base Style :
Radial
Series :
ZS
Lead Pitch :
6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Max Voltage Rating (AC) :
175V
Datasheets
V270ZS05P
Introducing Littelfuse V270ZS05P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 5mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V270ZS05P pinout, V270ZS05P datasheet PDF, V270ZS05P amp .Beyond Littelfuse V270ZS05P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.