V251A20B-ARC00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V251A20B-ARC00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Circuit :
SPST-NO
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Color - Actuator/Cap :
Black
Electrical Life :
100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Actuator Marking :
No Marking
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Features :
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Series :
Contura® V
Voltage Rating - AC :
125 V