V24A8C300BG
Mfr.Part #
V24A8C300BG
Package / Case
Full Brick
Description
DC DC CONVERTER 8V 300W
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
V24A8C300
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Voltage - Output 1 :
8V
Qualification Status :
Not Qualified
Efficiency :
86.5%
Series :
Maxi (300W)
Output Voltage :
8V
Height :
15.748mm
Voltage - Input (Max) :
36V
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
9
Pin Count :
9
Max Output Current :
37.5A
Input Voltage-Nom :
24V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Voltage - Input (Min) :
18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Package / Case :
Full Brick
Width :
55.88mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Voltage - Isolation :
3kV
Power (Watts) :
300W
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Max Power Dissipation :
300W
Datasheets
V24A8C300BG
Vicor V24A8C300BG
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD