V24A6V5H400BL3
Mfr.Part #
V24A6V5H400BL3
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 400W
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Base Part Number :
V24A6V5H400
Width :
55.88mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Isolation :
3kV
Max Power Dissipation :
400W
Efficiency :
86.1%
Input Voltage-Nom :
24V
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Output 1 :
6.5V
Series :
Maxi (400W)
Height :
15.748mm
Output Voltage :
6.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Input (Max) :
36V
Power (Watts) :
400W
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Output Current :
61.54A
Datasheets
V24A6V5H400BL3
Vicor V24A6V5H400BL3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD