V24A6V5E400B2
Mfr.Part #
V24A6V5E400B2
Package / Case
Full Brick
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 400W
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Voltage - Isolation :
3kV
Output Voltage :
6.5V
Mount :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
6.5V
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Output Current :
61.54A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Input Voltage-Nom :
24V
Height :
13.716mm
Pin Count :
9
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
V24A6V5E400
Voltage - Input (Min) :
18V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
36V
Max Power Dissipation :
400W
Efficiency :
86.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Power (Watts) :
400W
Package / Case :
Full Brick
Applications :
ITE (Commercial)
JESD-609 Code :
e0
Width :
55.88mm
Number of Terminations :
9
Pbfree Code :
No
Series :
Maxi (400W)
Number of Functions :
1
Datasheets
V24A6V5E400B2
Vicor V24A6V5E400B2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD