V24A6V5C400BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24A6V5C400BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Pin Count :
9
Series :
Maxi (400W)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Efficiency :
86.1%
Packaging :
Bulk
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Applications :
ITE (Commercial)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
36V
Max Power Dissipation :
400W
Type :
Isolated Module
Number of Terminations :
9
Pbfree Code :
No
Voltage - Isolation :
3kV
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
V24A6V5C400
JESD-609 Code :
e4
Width :
55.88mm
Input Voltage-Nom :
24V
Height :
13.716mm
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Feature :
OVP, UVLO
Terminal Finish :
Gold
Max Output Current :
61.5A
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Output Voltage :
6.5V
Voltage - Input (Min) :
18V
Trim/Adjustable Output :
yes
Package / Case :
Full Brick
Power (Watts) :
400W
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Output 1 :
6.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
V24A6V5C400BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD