V24A5M400BG2
Mfr.Part #
V24A5M400BG2
Package / Case
Full Brick
Description
DC DC CONVERTER 5V 400W
Max Output Current :
80A
Power (Watts) :
400W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Output 1 :
5V
Number of Terminations :
9
Input Voltage-Nom :
24V
Terminal Finish :
Gold (Au)
JESD-609 Code :
e4
Efficiency :
84.5%
Voltage - Isolation :
3kV
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Height :
15.748mm
Package / Case :
Full Brick
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Input (Max) :
36V
ROHS3 Compliant
Pin Count :
9
Width :
55.88mm
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Output Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
400W
Voltage - Input (Min) :
18V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Operating Temperature :
-55°C~100°C
1
Base Part Number :
V24A5M400
Series :
Maxi (400W)
Datasheets
V24A5M400BG2
Vicor V24A5M400BG2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD