V24A24M500BG2
Mfr.Part #
V24A24M500BG2
Package / Case
Full Brick
Description
DC DC CONVERTER 24V 500W
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Power Dissipation :
500W
Package / Case :
Full Brick
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Number of Terminations :
9
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e4
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Trim/Adjustable Output :
yes
Efficiency :
88.3%
Terminal Finish :
Gold (Au)
Input Voltage-Nom :
24V
Pbfree Code :
yes
Height :
13.716mm
Series :
Maxi (500W)
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
24V
Type :
Isolated Module
Max Output Current :
20.83A
Voltage - Input (Max) :
36V
Approval Agency :
CSA, UL
Width :
55.88mm
Base Part Number :
V24A24M500
Voltage - Isolation :
3kV
Power (Watts) :
500W
Voltage - Input (Min) :
18V
Output Voltage :
24V
Datasheets
V24A24M500BG2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD