V24A15T300BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24A15T300BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Power (Watts) :
300W
Package / Case :
Full Brick
Output Voltage :
15V
Input Voltage-Nom :
24V
Type :
Isolated Module
Terminal Position :
Dual
Width :
55.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
300W
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Applications :
ITE (Commercial)
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
9
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Pbfree Code :
No
Voltage - Isolation :
3kV
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
36V
Series :
Maxi (300W)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Output 1 :
15V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Through Hole
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Efficiency :
86.2%
Feature :
OVP, UVLO
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
13.716mm