V24A15C300BG
Mfr.Part #
V24A15C300BG
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Description
DC DC CONVERTER 15V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
36V
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au)
Trim/Adjustable Output :
Through Hole
Voltage - Isolation :
3kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Applications :
ITE (Commercial)
Pbfree Code :
yes
Output Voltage :
15V
Feature :
OVP, UVLO
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
55.88mm
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Series :
Maxi (300W)
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Package / Case :
Full Brick
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Pin Count :
9
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Height :
15.748mm
Max Power Dissipation :
300W
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Output Current :
20A
Number of Terminations :
9
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Bulk
ROHS3 Compliant
Efficiency :
86.2%
Power (Watts) :
300W
Voltage - Input (Min) :
18V
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
1
Type :
Isolated Module
Input Voltage-Nom :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Output 1 :
15V
Datasheets
V24A15C300BG
Vicor V24A15C300BG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD