V24A12T500BG3
Mfr.Part #
V24A12T500BG3
Description
DC DC CONVERTER 12V 500W
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
41.67A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Series :
Maxi (500W)
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Voltage - Output 1 :
12V
Base Part Number :
V24A12T500
Power (Watts) :
500W
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Input (Min) :
18V
JESD-609 Code :
e4
Height :
13.716mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
12V
Approval Agency :
CSA, UL
Max Power Dissipation :
500W
Terminal Finish :
Gold (Au)
Width :
55.88mm
Efficiency :
87.2%
Datasheets
V24A12T500BG3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD