V24A12T300BL3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24A12T300BL3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Height :
15.748mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Efficiency :
87%
Feature :
OVP, UVLO
Max Output Current :
25A
Input Voltage-Nom :
24V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Number of Outputs :
1
Power (Watts) :
300W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
36V
Number of Terminations :
9
Output Voltage :
12V
Pin Count :
9
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Maxi (300W)
Max Power Dissipation :
300W
Voltage - Output 1 :
12V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Width :
55.88mm
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Trim/Adjustable Output :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Input (Min) :
18V
Number of Functions :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Package / Case :
Full Brick
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
Isolated Module
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Form :
PIN/PEG
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Pbfree Code :
No
Datasheets
V24A12T300BL3
Vicor V24A12T300BL3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD