V240ZS05PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V240ZS05PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 240V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Max Surge Current :
400A
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
VARISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Voltage Rating (AC) :
150V
Varistor Voltage (Min) :
216V
Mounting Type :
Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
200V
Energy :
7.0J
Varistor Voltage (Max) :
264V
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Circuits :
1
Published :
Terminal Placement :
Radial
Package / Case :
Disc 5mm
Series :
ZS
Varistor Voltage :
240V
HTS Code :
Varistor Voltage (Typ) :
240V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Pbfree Code :
yes
Maximum AC Volts :
150V
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
V240ZS05PX2855
Introducing Littelfuse V240ZS05PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 5mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V240ZS05PX2855 pinout, V240ZS05PX2855 datasheet PDF, V240ZS05PX2855 amp .Beyond Littelfuse V240ZS05PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.