V23148-B0005-A101
Mfr.Part #
V23148-B0005-A101
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 7A 12V
Stock
257
In Stock :
257
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Series :
V23148, SCHRACK
Published :
2011
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Rating (Current) :
7A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operate Time :
5ms
Must Operate Voltage :
9.4VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Current :
101mA
Coil Resistance :
119Ohm
Packaging :
Tray
Coil Voltage :
12VDC
Coil Type :
Latching, Single Coil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Release Time :
3ms
Switching Voltage :
400VAC -Max
Operating Temperature :
-25°C~70°C