V20WL45-M3/I
Mfr.Part #
V20WL45-M3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
DIODE SCHOTTKY 20A 45V DPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Application :
EFFICIENCY
JESD-609 Code :
e3
Forward Voltage :
530mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
4mA
Package / Case :
Number of Phases :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
180A
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Diode Type :
Schottky
Case Connection :
CATHODE
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
379.997008mg
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Forward Current :
20A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
20A
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4mA @ 45V
Lead Free :
Contains Lead
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 20A
Datasheets
V20WL45-M3/I
Vishay V20WL45-M3/I
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 620mV @ 20A -40°C~150°C 4mA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
V20WL45-M3/I Overview
In this device, there is an average rectified current of 20A volts.Forward current may not exceed 20A.As the data chart indicates, the peak reverse is 4mA.
V20WL45-M3/I Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 4mA
V20WL45-M3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V20WL45-M3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB