V20H440P
Mfr.Part #
V20H440P
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 715V 10KA DISC 20MM
Varistor Voltage (Min) :
643.5V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum DC Volts :
585V
Package / Case :
Disc 20mm
Capacitance @ Frequency :
500pF @ 1MHz
Varistor Voltage (Typ) :
715V
Current - Surge :
10kA
Pbfree Code :
yes
Maximum AC Volts :
440V
Varistor Voltage (Max) :
786.5V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
VARISTOR
Circuit DC Voltage-Max :
585V
18 Weeks
Terminal Placement :
Radial
Terminal Shape :
Wire
1
Circuit RMS Voltage-Max :
440V
Surface Mount :
No
Energy :
340J
Series :
HMOV™
Datasheets
V20H440P
Introducing Littelfuse V20H440P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, V20H440P pinout, V20H440P datasheet PDF, V20H440P amp .Beyond Littelfuse V20H440P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.