V1PL45-M3/H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V1PL45-M3/H
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AD
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 1A MICROSMP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Series :
eSMP®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 45V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-219AD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Capacitance @ Vr, F :
200pF @ 4V 1MHz
Datasheets
V1PL45-M3/H
Vishay V1PL45-M3/H
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 1A -40°C~150°C 250μA @ 45V Tape & Reel (TR) DO-219AD Surface Mount
V1PL45-M3/H Overview
V1PL45-M3/H Features
V1PL45-M3/H Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V1PL45-M3/H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB