V1E2A601-4SZM8-12H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V1E2A601-4SZM8-12H
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Features :
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Product Width :
0.85 mm
Qualification :
AEC-Q200
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Resistance Tolerance :
5
Circuit :
SPST
Temperature Coefficient :
200 ppm/K
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Product Length :
1.55 mm
Product Status :
Active
Electrical Life :
100,000 Cycles
Resistance :
270 Ohm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Actuator Marking :
High Beam - Standby, Vertical
Package :
Bulk
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Current Rating (Amps) :
10A (DC)
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - DC :
14 V
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Series :
Contura® V
Power Rating :
0.1 W