V1D2GNNB-AAC63-400
Mfr.Part #
V1D2GNNB-AAC63-400
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Series :
V
Contact Plating :
Silver
Switch Function :
ON - NONE - OFF
Subcategory :
Switches
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Min Operating Temperature :
-40 °C
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Packaging :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Max Voltage Rating (DC) :
12 V
Brand :
Contact Material :
Silver, Tin
Product Status :
Active
Electrical Life :
100,000 Cycles
Product Type :
Rocker Switches
Contact Form :
SPST
IP Rating :
IP66, IP68
Features :
Package :
Bulk
Illumination Type :
LED
Color - Actuator/Cap :
Black
RoHS :
Compliant
Tradename :
Contura II and III
Type :
Contura Sealed Rocker Switch
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Actuator Marking :
Throw Configuration :
SPST
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Current Rating :
20 A
Product Category :
Rocker Switches
Mounting Type :
Snap in
Mechanical Life :
150 kcycles
Circuit :
Termination :
Quick Connect
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage Rating - DC :
12 V
Radiation Hardening :
No
Product :
Illumination Type, Color :
LED, Amber/Amber
Mount :
Panel
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C