V1D2GNHB-AAC63-100
Mfr.Part #
V1D2GNHB-AAC63-100
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Illumination Type, Color :
LED, Amber/Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Voltage Rating - DC :
12 V
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Series :
Contura® V
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm