V1D2GHNB-AAC63-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V1D2GHNB-AAC63-100
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
20 A
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
Contura® V
Mounting Feature :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Type :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Electrical Life :
100,000 Cycles
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
HTS Code :
Termination Type :
Quick Connect
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Actuator Marking :
Master Light - High Beam, Vertical
Terminal Length :
0.4 inch
Contact Function :
On-Off
Switch Action :
Maintained
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Contact Voltage(DC)-Max :
12 V
Color - Actuator/Cap :
Black
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Illumination :
LED
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Product Status :
Active
Body Breadth :
20.828 mm
Features :
Circuit :
SPST
Switch Function :
On-Off
Surface Mount :
No
Voltage Rating - DC :
12 V
Illumination Type, Color :
LED, Amber/Green
Body Height :
27.4066 mm
Insulation Resistance :
Actuator Length :
0.505 inch