V1D2AN01-17Z55-100
Mfr.Part #
V1D2AN01-17Z55-100
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Actuator Marking :
High Beam - Standby, Vertical
Contact Voltage(DC)-Max :
12 V
HTS Code :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Mounting Feature :
Panel Mount
Switch Action :
Maintained
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Voltage Rating - DC :
12 V
Surface Mount :
No
Body Height :
27.4066 mm
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Illumination Type :
LED
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Contact Resistance :
0.01 mΩ
RoHS :
Compliant
Contact Material :
Cadmium, Silver, Tin
Mount :
Panel
Color - Actuator/Cap :
Black
Contact Function :
Active
Contact Current(DC)-Max :
20 A
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
Contura® V
Termination Type :
Quick Connect
Max Voltage Rating (DC) :
12 V
Terminal Length :
0.4 inch
Illumination :
LED
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Max Operating Temperature :
85 °C
Insulation Resistance :
Termination :
Quick Connect
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life :
150,000 Cycles
On-Off
Throw Configuration :
SPST
Body Breadth :
20.828 mm
Current Rating (Amps) :
20A (DC)