V1D1BN0B-A9C63-100
Mfr.Part #
V1D1BN0B-A9C63-100
Actuator Marking :
Master Light - High Beam, Vertical
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Actuator Type :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Circuit :
SPST
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Series :
Contura® V
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Bulk
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Voltage Rating - DC :
12 V