V1D12N0B-A6C00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V1D12N0B-A6C00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Package :
Bulk
Series :
V
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Illumination Type :
LED
RoHS :
Compliant
Min Operating Temperature :
-40 °C
Electrical Life :
100,000 Cycles
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Brand :
Actuator Type :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Mount :
Panel
Contact Material :
Silver, Tin
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Product Type :
Rocker Switches
Packaging :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Subcategory :
Switches
Color - Actuator/Cap :
Black
Voltage Rating - DC :
12 V
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Radiation Hardening :
No
Features :
Termination :
Quick Connect
Max Voltage Rating (DC) :
12 V