V1D12H0B-AKCMC-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V1D12H0B-AKCMC-100
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
Contura® V
Switch Action :
Maintained
Body Breadth :
20.828 mm
Circuit :
SPST
Illumination :
LED
Actuator Marking :
Master Light - High Beam, Vertical
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Switch Function :
On-Off
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color :
LED, Green
Surface Mount :
No
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Features :
Actuator Type :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Body Height :
27.4066 mm
Voltage Rating - DC :
12 V
Contact Voltage(DC)-Max :
12 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
Electrical Life :
100,000 Cycles
Contact Current(DC)-Max :
20 A
Contact Function :
On-Off
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Termination Type :
Quick Connect
ECCN Code :
EAR99
Mechanical Life :
150,000 Cycles
HTS Code :
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
4 Weeks
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Insulation Resistance :
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Actuator Length :
0.505 inch
Color - Actuator/Cap :
Black
Mounting Feature :
Panel Mount
Terminal Length :
0.4 inch