V180ZT20PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V180ZT20PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
Radial
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Varistor Voltage (Typ) :
180V
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Varistor Voltage (Max) :
198V
Packing Method :
TR
Series :
ZT
Energy :
52J
Reach Compliance Code :
Unknown
Varistor Voltage :
180V
Number of Circuits :
1
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (DC) :
153V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Capacitance @ Frequency :
2400pF @ 1MHz
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage (Min) :
162V
Package / Case :
Disc 20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Resistor Type :
VARISTOR
Max Surge Current :
6.5kA
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Maximum AC Volts :
115V
Datasheets
V180ZT20PX2855
Introducing Littelfuse V180ZT20PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 20mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:2, V180ZT20PX2855 pinout, V180ZT20PX2855 datasheet PDF, V180ZT20PX2855 amp .Beyond Littelfuse V180ZT20PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.