V180ZS20PX10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V180ZS20PX10
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Max) :
198V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Terminal Shape :
Wire
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Varistor Voltage (Typ) :
180V
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
153V
ECCN Code :
EAR99
Series :
ZS
Pbfree Code :
No
Terminal Placement :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Circuits :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Varistor Voltage :
180V
Packing Method :
TR
Resistor Type :
VARISTOR
Max Surge Current :
6.5kA
Maximum AC Volts :
115V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance @ Frequency :
2400pF @ 1MHz
Varistor Voltage (Min) :
162V
Package / Case :
Disc 20mm