V15PM6-M3/H
Mfr.Part #
V15PM6-M3/H
Description
DIODE SCHOTTKY TMBS 15A 60V SMPC
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.2mA @ 60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Supplier Device Package :
TO-277A (SMPC)
10 Weeks
Capacitance @ Vr, F :
2300pF @ 4V 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640mV @ 15A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
V15PM6-M3/H
Vishay V15PM6-M3/H
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 640mV @ 15A -40°C~175°C 1.2mA @ 60V Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
V15PM6-M3/H Overview
V15PM6-M3/H Features
V15PM6-M3/H Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V15PM6-M3/H applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB