V15PM10HM3/H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V15PM10HM3/H
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 15A TO277A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Application :
EFFICIENCY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Non-rep Pk Forward Current-Max :
220A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Terminal Form :
Flat
Output Current-Max :
4A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Current-Max :
400μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 15A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
400μA @ 100V
Number of Phases :
1
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Surface Mount :
yes
Configuration :
Single
Case Connection :
CATHODE
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
JEDEC-95 Code :
TO-277A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
V15PM10HM3/H
Vishay V15PM10HM3/H
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 750mV @ 15A -40°C~150°C 400μA @ 100V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
V15PM10HM3/H Overview
Phase diode rectifier reaches 400μA when the maximum reverse current is allowed.In terms of output current, 4A is the maximum value.
V15PM10HM3/H Features
A maximum reverse current of 400μA
4A is the maximum value
V15PM10HM3/H Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V15PM10HM3/H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB