V15EB10C-CGH11-000
Mfr.Part #
V15EB10C-CGH11-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Package :
Bulk
Electrical Life :
100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Circuit :
SPST
Actuator Marking :
ON OFF, Vertical
Termination Style :
Wire Leads
Switch Function :
On-Off
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Series :
Contura® V
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Product Status :
Active
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Illumination Type, Color :
Neon, Green
Color - Actuator/Cap :
Gray
Voltage Rating - AC :
125 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm