V150ZS1PX2855
Mfr.Part #
V150ZS1PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Maximum AC Volts :
95V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Typ) :
150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Max Surge Current :
1.2kA
Mounting Type :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
VARISTOR
Terminal Placement :
Radial
Number of Terminations :
2
Varistor Voltage :
150V
Package / Case :
Disc 7mm
Terminal Shape :
Wire
Varistor Voltage (Max) :
165V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance @ Frequency :
460pF @ 1MHz
Pbfree Code :
No
Varistor Voltage (Min) :
135V
Series :
ZS
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Max Voltage Rating (DC) :
127V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
95V
Energy :
8.0J
Mount :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Packing Method :
TR
Datasheets
V150ZS1PX2855
Introducing Littelfuse V150ZS1PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 7mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V150ZS1PX2855 pinout, V150ZS1PX2855 datasheet PDF, V150ZS1PX2855 amp .Beyond Littelfuse V150ZS1PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.