V150C36E150BG
Mfr.Part #
V150C36E150BG
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.65 H 57.9mmx36.8mmx16.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Voltage - Input (Min) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Series :
MICRO (150W)
Max Output Current :
4.17A
Number of Functions :
1
Pin Count :
7
Output Voltage :
36V
Type :
Isolated Module
Number of Outputs :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
36.83mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height :
16.51mm
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
Quarter Brick
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Output 1 :
36V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Power Dissipation :
150W
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Applications :
ITE (Commercial)
Mount :
Through Hole
Efficiency :
84.6%
Number of Terminations :
7
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Input Voltage-Nom :
150V
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Finish :
Gold (Au)
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Position :
Dual
Feature :
OVP, UVLO
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Power (Watts) :
150W
Voltage - Input (Max) :
200V
Datasheets
V150C36E150BG
Vicor V150C36E150BG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD