V150C15H150BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150C15H150BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Series :
MICRO (150W)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e4
Terminal Form :
PIN/PEG
Mount :
Through Hole
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Gold
Voltage - Input (Max) :
200V
Output Voltage :
15V
Number of Terminations :
7
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Quarter Brick
Max Output Current :
10A
Efficiency :
87.9%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
150W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Isolation :
3kV
Height :
13.716mm
Input Voltage-Nom :
150V
Applications :
ITE (Commercial)
Packaging :
Bulk
Voltage - Output 1 :
15V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
150W
Pin Count :
7
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Input (Min) :
100V
Base Part Number :
V150C15H150
Width :
36.83mm
Number of Functions :
1
Feature :
OVP, UVLO
Type :
Isolated Module
Datasheets
V150C15H150BN2
Vicor V150C15H150BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD