V150B8C200BG3
Mfr.Part #
V150B8C200BG3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 8V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Input Voltage-Nom :
150V
Protections :
OUTPUT OVER VOLTAGE
Type :
Isolated Module
Height :
15.748mm
Series :
MINI (200W)
Pin Count :
9
Voltage - Output 1 :
8V
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Efficiency :
87.4%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Min) :
100V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Terminal Form :
PIN/PEG
Pbfree Code :
yes
Voltage - Isolation :
3kV
Approval Agency :
CE, TUV, UL
Mount :
Through Hole
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Output Voltage :
8V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Number of Outputs :
1
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
9-DIP Module
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
9
Max Output Current :
25A
Max Power Dissipation :
200W
Number of Functions :
1
Feature :
OVP, UVLO
Power (Watts) :
200W
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
55.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Max) :
200V
Trim/Adjustable Output :
yes
Datasheets
V150B8C200BG3
Vicor V150B8C200BG3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD