V150B48M250BG3
Mfr.Part #
V150B48M250BG3
Description
DC DC CONVERTER 48V 250W
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Max Output Current :
5.21A
Width :
55.88mm
Input Voltage-Nom :
150V
Voltage - Output 1 :
48V
Height :
15.748mm
Voltage - Input (Min) :
100V
Max Power Dissipation :
250W
Voltage - Input (Max) :
200V
Terminal Form :
PIN/PEG
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Efficiency :
89.1%
Output Voltage :
48V
Pin Count :
9
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Series :
MINI (250W)
Power (Watts) :
250W
Voltage - Isolation :
3kV
NOT SPECIFIED
Datasheets
V150B48M250BG3
Vicor V150B48M250BG3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD