V150B15H250BS2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150B15H250BS2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Approval Agency :
CE, TUV, UL
Pin Count :
9
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Input (Max) :
200V
Voltage - Input (Min) :
100V
Number of Terminations :
9
Output Voltage :
15V
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Gold (Au)
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Output Current :
16.67A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
ECCN Code :
EAR99
Efficiency :
88.7%
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power (Watts) :
250W
Type :
Isolated Module
Width :
55.88mm
Voltage - Output 1 :
15V
Package / Case :
9-DIP Module
Series :
MINI (250W)
Number of Functions :
1
Protections :
OUTPUT OVER VOLTAGE
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Packaging :
Bulk
Height :
13.716mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Input Voltage-Nom :
150V
Base Part Number :
V150B15H250
Voltage - Isolation :
3kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
OVP, UVLO
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
250W
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Form :
PIN/PEG
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
V150B15H250BS2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD