V150B12T250BL3
Mfr.Part #
V150B12T250BL3
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Voltage - Isolation :
3kV
Output Voltage :
12V
Pbfree Code :
No
Series :
MINI (250W)
ITE (Commercial)
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Input (Max) :
200V
Efficiency :
88.1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
250W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
55.88mm
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Height :
15.748mm
Input Voltage-Nom :
150V
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Power Dissipation :
250W
Voltage - Output 1 :
12V
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Max Output Current :
20.83A
Voltage - Input (Min) :
100V
Datasheets
V150B12T250BL3
Vicor V150B12T250BL3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD