V150B12H150B2
Mfr.Part #
V150B12H150B2
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Voltage - Input (Min) :
100V
Series :
MINI (150W)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Input Voltage-Nom :
150V
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Height :
13.716mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Voltage :
12V
1
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
9
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
150W
Voltage - Output 1 :
12V
ITE (Commercial)
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Input (Max) :
200V
Width :
55.88mm
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
87.5%
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Max Power Dissipation :
150W
Max Output Current :
12.5A
not_compliant
Datasheets
V150B12H150B2
Vicor V150B12H150B2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD