V150B12E250BS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150B12E250BS3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Base Part Number :
V150B12E250
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Approval Agency :
CE, TUV, UL
Max Output Current :
20.83A
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Max) :
200V
Voltage - Input (Min) :
100V
Protections :
OUTPUT OVER VOLTAGE
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
9-DIP Module
Max Power Dissipation :
250W
Width :
55.88mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Height :
13.716mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
12V
Applications :
ITE (Commercial)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Gold (Au)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Efficiency :
88.1%
Output Voltage :
12V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Number of Terminations :
9
Feature :
OVP, UVLO
Power (Watts) :
250W
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
Trim/Adjustable Output :
yes
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Input Voltage-Nom :
150V
Pin Count :
9
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
3kV
Series :
MINI (250W)