V150B12E150BS
Mfr.Part #
V150B12E150BS
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Terminal Finish :
Gold (Au)
Base Part Number :
V150B12E150
Voltage - Input (Max) :
200V
Voltage - Isolation :
3kV
Pbfree Code :
No
Max Output Current :
12.5A
Efficiency :
87.5%
Voltage - Input (Min) :
100V
Max Power Dissipation :
150W
Series :
MINI (150W)
Output Voltage :
12V
Height :
13.716mm
Power (Watts) :
150W
Through Hole
JESD-609 Code :
e4
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Approval Agency :
CE, TUV, UL
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Output 1 :
12V
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Width :
55.88mm
Packaging :
Bulk
Protections :
OUTPUT OVER VOLTAGE
Input Voltage-Nom :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
V150B12E150BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD