V150B12E150BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150B12E150BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Series :
MINI (150W)
Base Part Number :
V150B12E150
Voltage - Input (Min) :
100V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
55.88mm
Terminal Position :
Dual
Type :
Isolated Module
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Terminal Finish :
Gold (Au)
Efficiency :
87.5%
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
150W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Package / Case :
9-DIP Module
Terminal Form :
PIN/PEG
Feature :
OVP, UVLO
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
not_compliant
Input Voltage-Nom :
150V
Max Output Current :
12.5A
Approval Agency :
CE, TUV, UL
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
12V
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
9
Pbfree Code :
No
Pin Count :
9
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Height :
13.716mm
Protections :
OUTPUT OVER VOLTAGE
Max Power Dissipation :
150W
Voltage - Input (Max) :
200V
Voltage - Isolation :
3kV
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
12V
Datasheets
V150B12E150BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD