V150A5T300BS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150A5T300BS3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Input (Min) :
100V
Voltage - Isolation :
3kV
Power (Watts) :
300W
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
9
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Gold
Efficiency :
84.9%
Package / Case :
Full Brick
Height :
13.716mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Base Part Number :
V150A5T300
Feature :
OVP, UVLO
Type :
Isolated Module
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
PIN/PEG
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Output Voltage :
5V
Voltage - Input (Max) :
200V
Pbfree Code :
No
Number of Outputs :
1
Pin Count :
9
Max Power Dissipation :
300W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
yes
Series :
Maxi (300W)
Width :
55.88mm
Qualification Status :
Not Qualified
Input Voltage-Nom :
150V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Output Current :
60A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Output 1 :
5V
Datasheets
V150A5T300BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD