V150A48T400BG
Mfr.Part #
V150A48T400BG
Description
DC DC CONVERTER 48V 400W
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Power (Watts) :
400W
Terminal Finish :
Gold (Au)
Voltage - Output 1 :
48V
Input Voltage-Nom :
150V
Max Output Current :
8.33A
Max Power Dissipation :
400W
Voltage - Isolation :
3kV
Output Voltage :
48V
Voltage - Input (Min) :
100V
Voltage - Input (Max) :
200V
Width :
55.88mm
Efficiency :
90%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Series :
Maxi (400W)
Height :
15.748mm
Datasheets
V150A48T400BG
Vicor V150A48T400BG
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD